Žlutá – dobrá i špatná

Také už toužebně vyhlížíte jaro a slunce? Náš seriál o barvách tentokrát věnujeme právě jemu, tedy žluté barvě. Slunce a žlutá, to je jasné a pozitivní spojení! Právě tato barva je zdrojem veškerého jasu a také barev.
Díky tomu, že slunce svítí a osvětluje Zemi, mohou existovat v tolika barevných odstínech. Bez světelného spektra by nebyly žádné barvy a právě žlutá je díky slunci symbolikou toho, že vidíme barevně.
Prvotní poselství žluté barvy je nadmíru pozitivní, velmi optimistické, hodně slunečné a velice jasné. Žlutá v interiéru je poměrně nápadná a velmi dobře viditelná barva. A také často oblíbená.

Žlutá, dobrá i špatná

Jako všechny barvy, má i žlutá dobrou i špatnou stránku. Dobrou stránkou je její jas, její pozitivní působení, její schopnost rozjasnit prostory a vůbec všechna místa, kam ji použijeme. To znamená, že zesvětlí a prozáří nejen interiér, ale i třeba vnitřek vestavěných skříní. Žlutá má úžasnou schopnost k sobě připoutávat pozornost, protože všechno, co je žluté, je dobře vidět. Žlutá je světlá barva, a tak činí všechno lehčím. I žlutá podlaha navodí pocit lehkosti a možná připomene teplý písek na břehu moře nebo lán s obilím. Vybaví se nám léto a dovolená. To všechno jsou velmi pozitivní a příjemné asociace.

Na druhou stranu, když zvolíme světle žlutou podlahu, musíme dobře zvolit i zbývající zařízení interiéru, neboť původní pravidlo tvrdí, že podlaha by měla být nejtmavší a směrem ke stropu by se mělo zesvětlovat. Je to podstata vycházející z přírody, která tvrdí, že je důležité mít pevnou půdu pod nohama. Žlutá je jednou z barev spektra, kterou lidské oko zachytí jako první. Proto se jí také často využívá jako výstražné barvy. V přírodě například můžeme pozorovat žlutou barvu na některých zvířatech, která jsou pro lidi nebezpečná.

Ať už je to třeba žlutočerné tělíčko vosy nebo výstražný žlutý klikyhák na těle zmije, žlutá barva varuje, že živočich, který ji nosí, může ublížit. V minulosti se dokonce tato výrazná barva dávala do spojitosti s nevěstkami, možná pro jejich špatnou pověst. V dobách nedávno minulých symbolizovala žlutá hvězda příslušnost k židovskému národu. Bylo to ovšem hanlivé a také nespravedlivé označení! „V Asii a v Číně byla žlutá barva vždy barvou vládce, císaře. Byla to barva vznešená a proto ji mohl nosit pouze on.

Žlutá barva v sobě proto nese také poselství čehosi výjimečného, vznešeného. Jako kdyby se v ní zračilo poselství zlata, luxusu, bohatství a okázalosti,“ říká poradkyně v oblasti barev Eva Vančurová. Ve spojení s leskem vznikne ze žluté barvy zlatá a ta symbolizuje kromě již jmenovaného také důstojnost, eleganci a moudrost. Co se týče některých negativních vlastností, je žlutá označována jako barva závisti a žárlivosti. V květomluvě tyto vlastnosti vyjadřují žluté růže. Žlutá někdy může působit i velmi rušivě.

Hřeje i očišťuje

Žlutá barva má často stimulační, burcující účinky. Pokud je použita v interiéru v hodně jasném akcentu, je dobré tlumit ji jinými barvami, případně doplňky, a nebo je lepší ji použít v menším množství. Na lesklých a hladkých plochách je efekt dráždivosti ještě více umocněn. Především v místnostech s mnoha okny by díky velkému množství slunečního jasu mohla žlutá barva příliš oslňovat. Je proto dobré používat ji především tam, kde je denního světla málo. Žlutá barva je vhodná v místech, kam chceme vnést jas a kde chceme pomocí barev „rozsvítit“. Jsou to poměrně často místnosti orientované na sever. Žlutá barva odráží hodně světla, v tom má podobné vlastnosti jako bílá, ale vždy záleží na konkrétním odstínu.

Místnost dokáže prosvětlit a navíc, na rozdíl od bílé, i „zahřát“. Do tmavé místnosti vnáší optimismus a naději. Bílá barva by v podobné místnosti fungovala také, nicméně by nadále zůstala neutrální a chladná.

Žlutá je primárně teplou barvou, a tak nás dokáže zahřívat. Psychologický dojem způsobí, že je nám hned tepleji. Žlutá barva údajně stimuluje myšlení a mozek, takže se hodí do všech místností, ve kterých se potřebujeme soustředit, kde potřebujeme přemýšlet, kde chceme získat inspiraci a dostatek nových nápadů, zůstat bdělí a pozorní. Z hlediska fyziologického může žlutá barva podporovat lymfatický systém a ovlivnit trávení. Dokáže podpořit očistu těla, ale také to, že nám víc chutná to, co jíme. Je spojena s žaludkem a trávicí soustavou. Pokud nás ale bolí žaludek, přítomnost žluté barvy naše potíže mnohonásobně zhorší.

Dává prostor komunikaci

Žlutá barva je znázorněním toho, jak dokážeme své emoce vyjádřit navenek. Možná proto se říká, že žlutá barva symbolizuje naši schopnost komunikovat. „Ze zkušenosti mohu potvrdit, že mnoho lidí, kteří žlutou barvu odmítají, má velké potíže s komunikací. Těžko si dovedu představit introverta oblečeného do žluté barvy,“ vysvětluje Eva Vančurová. Vzhledem k tomu, že žlutá na sebe upozorňuje, dávají její nositelé najevo jediné: „Chci být vidět, chci komunikovat, chci být ve středu veškerého dění!“ Žlutá naši snahu o komunikaci dává jasně najevo. Preference této barvy se pak odráží nejen v oblečení, ale i v interiéru.

Tuhle barvu volí především ti, kteří jsou optimističtí, pozitivně a také radostně naladění. „Odmítání žluté může být i důsledkem problému sebevyjádření, z hlediska naplnění představ nebo plánů. To, že do interiérů zvolíme žlutou barvu, určitě značí něco o našich radostných očekáváních, cílech, nadějích a optimismu,“ podotýká Eva Vančurová. Žlutá barva je, jak už bylo uvedeno, vhodná do místností, kde je ponuro, tma, a také tam, kde se chceme nějakým způsobem stimulovat a nebo přemýšlet. Může být zajímavá hned ve vstupních prostorách domu či bytu. Přitahuje nejen teplotou, ale člověk získá pocit, že do tohoto domova rádi vkročíme proto, že tam bude nejen teplé, vřelé a přátelské prostředí, ale možná i pohostinnost. Hodí se i do obývacích prostor, v nevelkém, umírněném množství.

Pokud chceme lehce stimulovat, je vhodná i do jídelen, kde může pomoci s trávením a chutí k jídlu. Žlutá se může objevit i v kuchyních. Tam je ovšem potřeba stimulační účinek malinko utlumit. V menším množství můžeme mít žlutou barvu i v ložnicích a koupelnách. Jsou to dost často místnosti obrácené na sever a není tu proto tolik slunce. Na někoho by však žlutá barva mohla mít tak silný vliv, že by se vůbec nevyspal. Velmi záleží na tom, jak barvu vnímáme a také jak dalece potřebujeme buď vyburcovat nebo uklidnit.

Pokud je žlutá barva použita v ložnici v jemném pastelovém odstínu, může velice usnadnit probouzení a vstávání. Nahrazuje totiž sluneční paprsky a i když sem slunce nesvítí, máme pocit příjemného světelného dojmu. Vstávání je hned příjemnější! Protože je ale žlutá aktivační barvou, je potřeba s ní zejména tady zacházet nadmíru obezřetně, aby nás příliš neaktivovala i večer, kdy máme chuť usínat a oddat se odpočinku.

Nehodí se pro relaxaci!

Při rozhodování, kam zvolit žlutou barvu a kam ne, hodně záleží na tom, co v daném prostoru budeme dělat. Pro někoho může být žlutá naprosto nepoužitelná do ložnice, pro někoho do kuchyně, záleží na individualitě, dokonce i na zaměstnání, které člověk vykonává. Někdo má žlutý celý interiér, dalšího dráždí třeba jen žlutá květina nebo obraz. Rozhodující jsou světelné podmínky. Sluneční světlo totiž výrazně podporuje stimulaci, kterou žlutá barva zprostředkovává. Žlutá se nehodí nikam, kde chcete opravdu relaxovat, odpočívat, oddávat se sladkému a slastnému nicnedělání. Když chcete mít hlavně klid a potřebujete utlumit, pak to ani nezkoušejte ve žluté místnosti. Pokud chcete účinně meditovat, poslouchat hudbu nebo si číst nenáročnou literaturu, zvolte jinak barevnou místnost. Žlutá by vás příliš dráždila.

Možná budete i nervózní. A hodně. Když přijdete unavení po náročném dni a budete chtít ztlumit mozkovou i tělesnou aktivitu, žluté se rozhodně vyhněte. Podporuje totiž vnější podněty, sebemenší vzruchy, a aktivuje celkovou činnost organismu. Žlutá vás bude tlačit na úplně jinou stranu, než potřebujete.
Kombinujte, ale opatrně

Žlutou barvu je v interiéru vhodné nakombinovat s barvou, která má tišící, relaxační a pokojné účinky. Dost často to bývá jemná zelená nebo lehce oranžová barva. „Když se mě lidé ptají, jak zkombinovat například žlutou a modrou, radím trochu opatrnosti. Spojení modré a žluté vytváří mnohdy dramatickou kombinaci, a tak je potřeba citlivě vnímat působení různých barevných spojení,“ vysvětluje Eva Vančurová. Spojení žluté s oranžovou a hnědou je naopak vyjádřením stability a rovnováhy. Žlutá je ideální také ve spojení s dřevěnými plochami, s dřevem obecně, protože se jedná o teplý materiál, který ostrost žluté dokáže příjemně ohladit. Výsledek je nejen teplý, ale i zemitý. Hnědá barva v různých odstínech symbolizuje stálost, stabilitu a bezpečí.

A to ve svém domově většinou potřebujeme. Žlutou je vhodné kombinovat také pro utlumení mnoha jejích negativních vlastností. Trocha šedé nebo tmavě hnědé ztlumí přebytečnou ostrost a dráždivost. Bude to jistě příjemnější pro oko i pro duši. Každý hladký a lesklý povrch zintenzívní jakoukoli barvu a zejména žlutou. Ta bude své okolí více ovlivňovat. Bude unavovat naše oči i naši mysl. „Pokud budeme mít žlutou stěnu například proti sezení a dívat se často do žluté, mohlo by se stát, že i naše oči budou po čase velmi trpět.

Proto je potřeba žlutou tlumit, používat ji v jemnějších tónech, v pastelových odstínech, vložit jen několik doplňků,“ konstatuje Eva Vančurová a pokračuje: „Je hezké zvolit rytmus a vytvořit dynamiku prostoru za použití detailů a drobností, které nebudou působit rušivě. Je dobré používat od jedné barvy několik kategorií, od světlé po tmavší. Záleží na tom, pro jak velký kontrast se rozhodnete. Je příjemné volit ihned po sobě jdoucí odstíny, nebo odstíny naopak hodně kontrastní. Kontrast totiž vnáší do prostoru tempo a oživení, což celkový dojem jen umocňuje.“ Hezká kombinace, doporučovaná zejména tam, kde chceme aktivovat a „rozsvítit“, je kombinace žluté a červené.

Je aktivní, veselá a zářivá, ale můžeme ji použít jen na velmi malé ploše. Může to být žlutá květina v červeném květináči. V každém případě ale tahle kombinace dokáže o sto procent pozvednout náladu. Kombinace komplementárních, neboli doplňkových tónů, je neméně zajímavá. Jedná se o kombinaci barev ležících naproti sobě. Zajímavou a netradiční kombinací je spojení žluté a fialové barvy. „Z přírody známe třeba macešky, fialky nebo kosatce. Tato barevnost v sobě nese určité drama, akci, je to i vyjádření vlastní osobnosti. A vyžaduje nemalou dávku odvahy!