Pařížské speciality

Pařížský mezinárodní stavební veletrh Batimat je po francouzsku rozevlátý, krásně se na něm bloudí, ale jsou tu k vidění hodně zajímavé věci. Především z jižní Evropy přicházejí kombinace dřeva a kamene na podlaze, drobné přírodní materiály v epoxidu, mozaiky, zrcadlové povrchy laminátových podlah, ale i řada technických specialit.

Na podzim se v jedenácti halách na celkové výstavní ploše 225 361 m2 sešli vystavovatelé ze 49 zemí. Kromě představitelů ze západní Evropy se na veletrhu prezentovaly firmy z Maroka, Tunisu, Egypta, Ruska, Brazílie, Číny, hojně zastoupeni byli Poláci a nechyběli ani zástupci z České republiky, byť v poněkud skromnějším počtu pěti firem: Aq okna, BEF Home (výrobce krbů, výrobků z kamene a bazénů, Ewcoo (výrobce izolačních dvojskel), Juta (zpracovatel polypropylenu a polyethylenu), Sulak (výrobce strojů na opracování skla) a francouzská firma Eutit France, která zastupuje českou společnost Eutit, jediného výrobce interiérové čedičové dlažby na světě. „Dlouho jsme váhali, než jsme se rozhodli vystavovat na Batimatu. Přeci jen je to poměrně velká investice a kvůli tomu, že jsme vše řešili na poslední chvíli, jsme nedostali ani žádné dotace. Nakonec nás přesvědčila paní Vera Cais, která řídí společnost Eutit France. Myslím, že veletrh byl pro nás úspěšný, náš stánek navštívily stovky lidí z různých zemí, z nichž zhruba 70 % tvořili architekti. Rozdali jsme téměř 500 katalogů s kompletní dokumentací. Věřím, že účast na Batimatu bude pro nás přínosem,“ říká ředitel společnosti Eutit s.r.o., Vladimír Havlíček.

Batimat se skutečně může pochlubit vysokou návštěvností. Pořadatelé uvádějí v závěrečné tiskové zprávě 447 738 návštěvníků, z toho 18 % dorazilo ze zahraničí ze 141 zemí. Dále se hovoří o nebývalém zájmu novinářů a médií. Veletrh byl rozdělen do sedmi oblastí, hrubá stavba a konstrukce, truhlářství a výrobci oken, finální řemesla a dekorace, stroje a nářadí, integrované stavební systémy, IT technologie a služby. Již druhý rok se Batimat zaměřoval na tematiku trvale udržitelného rozvoje, proběhla řada přednášek a seminářů zaměřených na energetické úspory, ekologické materiály, bezpečnost a komfort budov, ať novostaveb, nebo rekonstrukcí.

Zastoupené množství firem, navíc s významnou mezinárodní účastí, zaručuje Batimatu přísun stovek novinek z nejrůznějších stavebních oborů. Na každém ročníku se udělují prestižní ocenění za inovaci a design, která mohou získat vystavovatelé z každého ze sedmi odvětví. Tentokrát byla udělena cena za inovaci například společnosti Bostik, výrobci stavební chemie, jehož produkty můžeme najít také na českém trhu, ocenění za design získala mj. společnost Oberflex, za akustické obkladové panely stěn Obersound.

A kdo získal nejvyšší ocenění napříč všemi kategoriemi? Zlatou cenu Batimatu obdržela společnost AGC Flat Glass Europe za antibakteriální sklo, které dokáže eliminovat až 99,9 % bakterií a zabraňuje šíření nových. Produkt se vyrábí ve třech provedeních, čiré sklo, barevné sklo a zrcadla. Díky svým antibakteriálním schopnostem skvěle poslouží v budovách s vysokými hygienickými nároky. Stříbrnou cenu Batimatu si odnesla firma Adii Soft za program Roof-it, který umí detailně navrhnout pokrytí střechy, spotřebu materiálu i cenu a může předejít problémům při práci pokrývačů. Bronz byl udělen společnosti Enocean za výrobek Easyfit, bezdrátový vysokofrekvenční vypínač osvětlení.

Sedmička patřila podlahám

Orientace na pařížském výstavišti nemusí být, zvláště pro osoby s menším smyslem pro tuto dovednost, úplně jednoduchá. Během bloudění po rozlehlých několikapatrových halách jsem často vzpomínala na přehledné a hlavně viditelné značení, ať již na výstavišti v Brně či v pražských Letňanech, a chvílemi si přála mít křídla a podívat se na areál z ptačí perspektivy.Objekt mého zájmu, podlahy, se nacházel úplně vzadu v hale číslo 7 mezi finálními řemesly a byl rozdělen do dvou pater. V jednom se prezentovaly dlažby, ve druhém dřevo a lamináty. V oněch dvou halách ovšem bylo k vidění kromě podlah ještě spousta dalších interiérových záležitostí, kuchyně, koupelny, obkladové panely, doplňky podlah i stěn, obklady, povrchové úpravy stěn, krby, osvětlení, dekorace, bazény atd.

Vzhledem k tak širokému záběru byly výstavní stánky poměrně blízko u sebe, čímž se rozhled a tedy i má orientace výrazně omezily.Tak jsem vzdala hledání logických souvislostí, pokusy propojit nákresy na plánku se skutečností, a jala se brázdit haly skrz na skrz doufajíc, že někde na podlahy skutečně narazím. První jsem objevila dlažby všech možných druhů. Keramika, přírodní kameny, mramor ze všech koutů světa. Zdobné květinové vzory charakteristické pro jižní národy zastupovala např. egyptská firma Ceramica prima, společnost Iktinos Hellas předvedla zase čistou exkluzivitu řeckého mramoru, který zdobí mj. halu Národního letiště v Madridu, Prince Palace v Jeddahu, budovu francouzské televize v Paříži či interiéry hotelu Wynn v Las Vegas. Nápadité variace ručně vyráběné terakotové dlažby firmy Fornace Poliforne dýchaly atmosférou starých francouzských sídel, italská firma Paolo Zavagno prezentovala krásu a kouzlo umění s mozaikou a terazzem, jejichž vznik se datuje do doby helénistické. V 16. století tuto techniku s oblibou využíval například slavný italský architekt Andreo Palladio. K nepřehlédnutelným a hojně navštěvovaným expozicím patřil samozřejmě i stánek firmy Eutit s netradiční čedičovou dlažbou vyráběnou v České republice.

Možnost vystavovat na Batimatu využilo také francouzské zastoupení společnosti Profilpas, italského výrobce podlahových lišt a profilů, jenž má své zastoupení i u nás. Představil nově rozšířenou řadu hliníkových lišt, jež jsou prý oblíbeným sortimentem mezi zákazníky, nové lišty s vkládaným dřevem či kůží nebo kovové listely, jež se stále častěji objevují jako dekorace keramických obkladů.

Druhé patro určené opět mimo jiné i podlahám zastřešovalo krytiny dřevěné, laminátové a bambusové. K vidění byly parkety vrstvené i masivní, pokračuje boom exotických dřevin, evropské dřeviny se různě upravují kartáčováním, bělením, tónováním, parkety mají větší formáty, vzhled surových prken, vymýšlejí se zajímavé kombinace materiálů. Firma Les Planchers z Burgundska vyrábí exkluzivní masivní dubové podlahy, specializuje se na dlouhé formáty prken, až 2,20 m, s různě upraveným povrchem a kombinacemi s kovem nebo kamenem. Čistě, elegantně a nápaditě působí podlahy italské firmy Stonewood. Jak již název napovídá, podlahu tvoří kombinace dvou přírodních materiálů, dřeva a kamene. Kolekce zahrnuje šest druhů dřevin a šest odstínů kamene, vzájemně kombinovatelných dle vkusu a přání zákazníka. Elegantní tmavé wenge rozsvícené žlutým odstínem kamenných dlaždic, nebo naopak světlé dubové dřevo s tmavě šedými deskami či sametový ořech v kombinaci se starorůžovou jsou jen zlomkem z řady možných variací.

Netradiční formy laminátových podlah prezentovala opět italská společnost Skema. Zdvojená podlaha, již tvoří laminátové panely s výběrem několika zdařilých dekorů o rozměrech 600 x 600 mm a kovová konstrukce, do níž se desky snadno instalují, kolekce s názvem Top level, představuje praktické řešení podlah pro kanceláře, obchody, hotely. Další novinkou firmy Skema jsou zrcadlově lesklé povrchy laminátových podlah kolekce Brio Mirror na trendových dekorech betonu, rezavé oceli, šedého kamene nebo sněhově bílém podkladu.

Že jsou Italové mistři designu, potvrdila i expozice společnosti Moretti International, kde se prezentovala exkluzivní záležitost Polyélite. Do průhledné epoxidové pryskyřice jsou zalité různé přírodniny, např. malé oblázky různých barev, mušličky nebo kávová zrna. Tyto vysoce dekorativní panely se dají použít na podlahy, obklady stěn, atypická řešení kuchyní či koupelen.

S novým nápadem, v souladu se zdravým životním stylem, k němuž se v různých podobách obrací stále více lidí, přišel rakouský výrobce dřevěných podlah Weitzer Parkett. Představil dvouvrstvou dřevěnou podlahu s masážním efektem, jejíž plastický povrch příjemně masíruje bosá chodidla.