Oranžové doteky slunce

Nádherně teplá, vřelá, navozující atmosféru prosluněných jižních krajů, všeobjímající a neobyčejná. Taková je oranžová barva. Sekundární, absolutně teplá oranžová barva vzniká smícháním červené a žluté a její odstín, ať už jásavější nebo sytější, závisí na poměru těchto dvou barev. Oranžová barva je barvou slunce, žáru plamenů a exotických plodů, symbolizuje radost, jásavost, vřelost ve vztazích, ale také odvahu, elán a nadšení. S oranžovou narůstá sebedůvěra a chuť do života. Barva plná energie navozuje mladistvost, je barvou sdílení, pochopení, otevřenosti, zdraví i moudrosti. Podporuje kreativní myšlení, ale i jakousi závislost.

Barva veselí i vzdoru

Tahle neobyčejná barva vyvolává vědomou vůli, posiluje tělesné i duševní funkce, pomáhá při psychických těžkostech. Je výrazem silně pulsující energie, tepla a přátelství. Je spjata i se smyslným vzrušením. Jde o barvu veselí, ale i vzdoru. Oranžová barva dodává pocit tepla, spokojenosti a pohody, neboť představuje odstín sytějšího plamene ohně a slabší záři zapadajícího slunce. Může představovat aktivní úsilí, silný smysl pro identitu a zdravé prosazování. Čehokoli se chopíte, uděláte s vášní, obětavostí a velkým nasazením.

To umí ocenit každý, kdo se s vámi setká. Je to barva stvořená z barevných kvalit červené a žluté, které jsou symbolem faktorů osobnosti a moudrosti. Proto následně vzniklá barva obsahuje tak neobyčejně mocné a povzbuzující vlastnosti. Je symbolem optimismu a radosti ze života. Její energie je teplá, plná, pozitivní a silně povzbuzující. Zářivá oranžová barva je někdy označována jako barva mladistvosti, která podněcuje k zážitkům a dobrodružství. Jako žhnoucí a ohnivý plamen pronikne, zahřeje a osvítí svým leskem vše, co se jí postaví do cesty, a následně zanechá efektní, ohromující a oslňující dojem.

Jak působí

Oranžová barva dodává do života radost, veselí, optimismus, dynamiku a divokou nespoutanost. Vzápětí ale pomáhá harmonizovat rozbouřené emoce a dosáhnout sebekontroly nad vlastním vědomím. Možná proto ji zvolili jako svou barvu buddhističtí mniši, aby je vedla. Oranžová barva působí jako antidepresivum, je okázalá i dominantní, zahřívá organismus a podporuje chuť k jídlu. Dává člověku pocit, že čas plyne rychleji, a zároveň podporuje pocit bezpečí. „Oranžová barva pomáhá proti pesimistickým náladám, depresi, nespokojenosti, letargii, strachu a nejistotě. Je hlavním dodavatelem odvahy a síly, podporuje ctižádostivost, působí srdečně a všeobecně dává pocit, že je o člověka starostlivě pečováno,“ vysvětluje neobyčejné taje oranžové barvy odbornice v oboru Eva Vančurová. Oranžová barva se podle ní považuje za “sociální“ barvu, která úspěšně buduje a povzbuzuje vztahy a kontakty mezi lidmi a prýštící radost z nich. Je tou, která podněcuje k zážitkům a dobrodružství, a v tomto ohledu je spojována i s čistou citovou, něžnou a krásnou erotikou. Je to barva kreativní pro stejně kreativní a odvážné lidi.

Ti, kteří ji preferují, jsou většinou společenští a extrovertní jedinci, mající touhu vyniknout, hrát ve společnosti druhých jistou roli a získat uznání a vážnost. Jsou schopni pomáhat druhým a obětovat se k velkým činům. Mají také ovšem sklon k perfekcionismu a dokonalé přesnosti ve všem, co dělají.

Ten, kdo vědomě odmítá oranžovou barvu, má potíže s navazováním kontaktů, určité zábrany v komunikaci, skličující pocity méněcennosti a trauma z nepochopení ostatních. Může mít pocit, že mu není rozuměno a že s ním život špatně nakládá. Takový člověk může mít zábrany, spojené s duševní sklíčeností a pocity méněcennosti.

Oranžová barva dokonale vitalizuje, povzbuzuje a posiluje imunitní systém v těle člověka. Zahřívá, nabíjí organismus energií a úspěšně zbavuje křečí. Je jakýmsi barevným afrodiziakem, které pomáhá při únavě a nedostatku energie, psychózách a strachu. Intenzivně však dokáže podpořit třeba činnost ledvin. Oranžová barva harmonizuje citový život tím, že podporuje nespoutanou fantazii, smyslnost i každodenní potřebné koření pro zdraví každého z nás – humor a smích.

V těle člověka je spojována s druhou čakrou, energetickým centrem spojeným s oblastí pohlavních žláz a rozmnožování. Je jí přisuzována sexuální a tvůrčí síla. V duchovní úrovni je to symbolizováno uvolněním nahromaděných citů a uspořádáním blokovaných pocitů.

Pozor na velké množství jasně oranžové barvy. Mohlo by způsobit nežádoucí předráždění organismu, nervové vypětí a následnou únavu, malátnost až apatii.

Použití v interiéru

Oranžová je barvou sebedůvěry, nadšení, odvahy a lehce a radostně zvládnutého života, protože signalizuje optimistickou chuť do života, citové teplo a otevřenost k všeobecným životním otázkám. Proto je vhodná do všech společenských místností, obývacích prostor, restaurací. Kromě toho působí také energickým dojmem a dodává atmosféře optimismus. „Této teplé barvy je v interiéru využito zejména pro její nepřehlédnutelné tepelné vlastnosti. I velmi chladné nebo na sever obrácené místnosti dostatečně prosluní a prozáří a dodá jim absolutní pocit tepla. Tahle barva je žádoucí a chtěná všude tam, kde se vyžaduje společenská aktivita a nespoutaná radostná a vřelá konverzace, živost, veselost, a v neposlední řadě tam, kde se podává dobré jídlo,“ říká Eva Vančurová.

Protože oranžová velmi zesiluje chuť na jídlo, nedoporučuje se ale lidem, kteří mají v této oblasti problémy. Jíst z oranžových talířů nebo mít jídelnu v oranžové barvě je atakem na tělesnou váhu. Ve vstupních místnostech do bytu či domu vyvolává pocit hřejivosti a pohostinnosti – jako by říkala: „Vítejte, tady vám bude dobře.“ Jemnější pastelové tóny oranžové barvy, například něžně broskvová, jsou vhodné do ložnic, kde působí něžně, hravě a romanticky. Ženy, zbystřete! Tento barevný odstín oranžové ladí dobře s pletí a dělá ji krásnější. Pozor však na aktivující energii sytě oranžové, protože ta má naopak velmi rušivé působení na spánek. V případě, že potřebujete zesílit sexuální energii a zlepšit v této oblasti vztah se svým partnerem, jedna noc prožitá v oranžovém povlečení bude opravdu vášnivá a ohnivá. Neobklopujte se ale v ložnici touto barvou delší dobu. Klidné sny by se nedostavily.

Okrové tóny oranžové, kdy je oranžová smíchána s hnědou, působí klidněji a zemitěji, a proto se často objevují ve stylových interiérech. Dokáží totiž umocnit pocity útulnosti, hřejivosti a bezpečí. Tyto tóny se hodí i na větší plochy, čímž máme na mysli zejména podlahy. Keramické dlažby, těžké a měkké koberce, často v kombinaci s tmavšími druhy dřeva, jsou vždy působivou a velmi jistou a stabilní součástí interiéru.

Jasná oranžová barva je na druhé straně vhodnější na menší plochy, často většinou mobilní předměty. Oranžový sedací nábytek, textil, kusový koberec, drobné doplňky a obrazy jsou akcentem v oživení základního barevného schématu interiéru, který může být laděn třeba do béžových odstínů. V moderních interiérech se uplatní oranžové solitéry v kombinaci s bílou, šedou, černou. Exkluzivní a také strhávající na sebe pozornost je jasná oranžová, použitá navíc na lesklých materiálech. Například v kuchyních.

Hřejivé i dramatické kombinace

Důležité je si hned na počátku zvolit, která barva bude v místnosti dominantní a která bude tedy udávat celkovou atmosféru a podkres místnosti. Základem vyváženého prostoru je kombinace několika barev, nejlépe dvou nebo tří. Samotná oranžová barva by mohla působit příliš agresivně až protivně, a proto je dobré ji kombinovat s některou z neutrálních barev, například s hnědou, smetanovou, béžovou, šedou nebo antracitovou. Oranžová se žlutou a světle zelenou potom vytvoří svěží jarní kombinaci, naproti tomu s vínovou, zlatou nebo béžovou získáme kombinaci velmi hřejivou s efektním nádechem luxusu.

Zajímavé a svým způsobem neobvyklé jsou kombinace se sousedními barvami: S červenou vzniká velmi teplé, pulsující a vzrušující prostředí, se žlutou pozitivní a intenzivně optimistické ladění. Pokud chceme více harmonie a klidu, například do dětských pokojů či studentských pracoven, zkombinujeme oranžovou s nejrůznějšími odstíny zelené. Bude to hravé a přitom nezatěžující. Samotná sytá oranžová se do pracoven a studoven nedoporučuje, protože zbytečně rozptyluje a narušuje myšlenkovou činnost. Pokud je vaše dítě spíše hyperaktivní a má problém soustředit se na učení, určitě ho příliš neobklopujte oranžovou barvou.

Pokud není oranžové příliš a nejsou použity její křiklavé tóny, je její přítomnost vždy velmi příjemná a vítaná. Zvláště pokud máme rádi teplé barvy, neměli bychom o jejím použití dlouho přemýšlet. Výborně se hodí na doplňky jako jsou vázy, stínidla světel či bytové textilie – závěsy, polštářky, taburetky, ubrusy, prostírání. Zcela zvláštní atmosféru dodá místnosti oranžová výmalba, kterou lze použít pouze na jednu dominantní stěnu či v tlumenějším odstínu na všechny. Ani koupelna už dávno nemusí být šedou myškou. Sterilní koupelny vystřídaly příjemné prostory plné světla a barev. Oranžovou tu nalezneme na obkladech i dlažbách velmi často.

„Kontrastní a silně dramatické bývají kombinace se všemi studenými barvami, příkladem může být spojení s magickou fialovou nebo komplementární modrou barvou. Pro jejich výrazný efekt je vhodnější použití této zvláštní a působivé harmonie jen na malých plochách, například ve vzorech na textiliích, použitých v interiérech,“ vysvětluje Eva Vančurová.

Oranžovou barvu lze v interiéru výborně kombinovat s přírodními materiály, především s nejrůznějšími druhy dřeva, rattanem a proutím. Zvláštně působí ve spojení s netradičními materiály, sklem a kovem. Tady však platí spíše rčení, že méně je někdy více.