Nové nápady pro koupelnu

Příjemná koupelna patří k důležitým prostorám, které dělají domov domovem. Koupelna je prvním místem, kam se ráno často ještě rozespalí ubíráme, a večer posledním očistným a zároveň i relaxačním prostorem před zaslouženým odpočinkem. Zvolené barvy a použité materiály by měly být pro obyvatele co nejpříjemnější, aby ráno pomohly k nastartování nového dne a večer uklidnění a odpočinutí.

Co člověk, to samozřejmě jiný názor a jiný pocit. Proto nelze obecně doporučit, které barvy do koupelny použít a které jsou tabu. Spousta lidí zejména u nás je podle odborníků stále ovlivněna konzervatizmem a nepouští se do příliš odvážných variací. Běžně se mnoho Čechů přiklání k neutrálním barvám, jako je béžová či šedá. Pokud se v takovéto koupelně cítí příjemně, je to jistě rozhodnutí správné a není co řešit. Pokud nás ke „klasice“ nutí spíše předsudky či strach, zda si první návštěvník nepomyslí, že jsme se museli zbláznit, je nasnadě se zamyslet. Můžete využít poradenství specializovaných firem, které umějí vytvořit počítačové vizualizace zákazníkových představ, a třeba zjistíte, že konečný výsledek není tak úplně od věci.

Dřevo v koupelně

Kromě keramiky, která je pro koupelny materiálem již tradičním a nelze jí nic vytknout, obzvláště zbavíme-li se pocitu „studené dlažby“ doplněním podlahy vhodným koberečkem, rohoží či instalací podlahového vytápění, se stále častěji v koupelnách objevuje dřevo.

Vzhledem k jeho přirozeným vlastnostem se mnoho lidí obává dřevo v koupelně použít, a to zejména kvůli vysoké vlhkosti. Existují ale dřeviny, které jsou pro koupelnu jako stvořené. Vzpomeňme například podlahy lodní paluby, které musely odolávat nejen drsnému drhnutí službu konajícími námořníky, ale také samozřejmě vysoké vzdušné vlhkosti, dešti či mořské vodě, která se na palubu dostala během plavby. Onou odolnou dřevinou myslíme exotický teak, který se pro tyto účely tradičně využívá.

Na českém trhu se objevily skládané teakové podlahy a obklady určené přímo do koupelen.

Tvoří je 41 mm silné pruhy z týkového dřeva, mezi kterými jsou pětimilimetrové spáry vyplněné elastomerickým tmelem černé nebo bílé barvy. Tmel nepropouští vlhkost, nezanechává otisky a je pružný, takže můžeme obkládat i oblé plochy.

Teakové dřevo má specifické vlastnosti, díky kterým mu nedělá problémy umístění ve vlhkých prostorách koupelen. Odolává vlhkosti, plísni, nemění barvu, vykazuje vysokou odolnost vůči chemickým prostředkům, takže se nemusíme obávat obložit teakovým dřevem přímo sprchový kout či vanu. Stékající šampony, olejíčky a sprchové gely teaku neublíží a v neposlední řadě se snadno udržuje. K běžnému úklidu stačí pouze navlhčený hadr nebo mop. Stále však musíme mít na paměti, že teak je dřevo, a podle toho se k němu musíme chovat (např. nenechávat na podlaze kaluže vody).

Teakové obklady a podlahy se dodávají bud’ přírodní s jemným nádechem šedé, nebo je lze napustit teakovým olejem, aby navozovaly pocit lesku a podtrhla se barva dřeva. Barvu v obou případech neztrácejí ani při frekventovaném používání. Teak je ovšem dřevo poměrně měkké, a tak se nedoporučuje procházet se po něm např. v jehlových podpatcích.

K teakovému dřevu se hodí různé doplňky, dobře působí jak v moderních koupelnách, tak v těch konzervativně laděných. Dobře kontrastuje s černou, bílou a červenou barvou, příjemně ladí například s teplými odstíny žluté.

Teakové panely lze pokládat na všechny běžné podklady (beton, DTD, MDF, překližka, minerální podklad apod.). Podklad však musí být suchý a v případě betonu vyzrálý. Při instalaci by teplota místnosti neměla klesat pod 15 oC. Ačkoliv je instalace poměrně snadná, platí stejně jako u keramických obkladů, že odborník bude pravděpodobně rychlejší a výsledek jistý. Při instalaci si lze pohrát s prostorem, dát panely do šachovnice, přidávat jednotlivé pruhy teaku apod.

Teak ovšem není jediná dřevina, která dokáže přežít koupelnové očistné procedury. Pro tyto účely se osvědčily i jiné druhy, vesměs exotické, např. muiraciatiara, cumaru, ipe apod. I tyto dřeviny se používají pro výrobu již zmíněných palub lodí, ale i venkovních teras, kde na dřevo celoročně působí velmi proměnlivé povětrnostní podmínky a přesto nedochází k deformacím.

Tip odborníka

Nejlépe uděláte, když do koupelny zvolíte dřevo bez předešlé povrchové úpravy. Parkety se celoplošně nalepí na beton dvousložkovým lepidlem, následně se přebrousí, zatmelí a nalakují, případně naolejují. U podlah povrchově upravených již z výroby hrozí nebezpečí, že se vlhkost dostane do spár, které nemusí být ošetřeny. Dále do koupelen nedoporučujeme montovat materiály větších formátů, mohly by mít tendenci k deformacím. Optimální je rozměr parket cca 15 x 90 x 300 – 900 mm.

Aby však zákazník neměl výběr tak jednoduchý, nabízí se ještě jedna, pro účely koupelen velmi příznivá varianta. Je jí tzv. průmyslová mozaika z uvedených exotických dřevin. Vyrábí se z odřezků, čili i cenově vychází příjemněji, je to podlaha celomasivní, vykazuje vysokou stabilitu, co se týká bobtnání či sesychání lamelek. Podlaha má exkluzivní vzhled, díky velkému množství různých lamelek nabízí i zajímavé barevné kombinace tmavších a světlejších odstínů dřeva. Pokládá se stejně jako klasické vlysy, celoplošně se lepí, brousí, tmelí a lakuje nebo olejuje. Pokud jde o finální povrchovou úpravu a otázku, zda použít olej nebo lak, v případě koupelny je jednoznačně praktičtější podlahu nalakovat. Olej vypadá krásně, ale na takto ošetřeném dřevě vznikají flíčky od kapek vody. Dají se sice snadno odstranit nanesením další vrstvy oleje, ale ne každý hodlá trávit volný čas nekonečným olejováním své pocákané dřevěné podlahy.

Bambus

Bambusová podlaha je další možnou variantou pro použití v koupelně. Bambus je materiál jednak ekologický, jelikož potřebuje mnohem kratší období růstu než řádově desetiletí potřebná pro vypěstování dospělého lesa se stromy s tvrdým dřevem. Každoročně jeden „mateční strom” vytváří několik nových kmenů, které dorůstají do plné délky během několika měsíců a dosahují potřebné tvrdosti během přibližně pěti let.

Bambus je velmi tvrdý materiál, tvrdší než dřevo, stabilní a odolný. Pro koupelny je výhodná zejména odolnost proti vodě. To ovšem neznamená, že může být bambusová podlaha trvale mokrá. Kdo si takovou krytinu zvolí, měl by počítat s tím, že se o mi musí starat. To znamená udržovat podlahu pokud možno v suchu a v koupelně pravidelně větrat. Bambusové podlahy v koupelně by se měly lepit dvousložkovým lepidlem na suchý podklad. Pro povrchovou úpravu zvolte raději lak, který uzavře póry a neproniká do nich vlhkost. Bambusové podlahy se vyrábějí ve dvou základních provedeních, přírodní světlé a tmavě hnědé, tepelně upravené karbonizací.

PVC

PVC krytiny jsou pro koupelnu praktickou variantou. Existuje dokonce kompletní systém pro podlahu a stěnu určený přímo pro koupelny a vlhké prostory. Systém obsahuje podlahovou krytinu a tapetu z kvalitního PVC, obě barevně sladěné. Jsou vysoce elastické, což umožňuje jednoduchou a rychlou instalaci. Toto řešení vyhovuje i přísným hygienickým požadavkům např. ve zdravotnictví. Instalací PVC tapety získáme bezespárý povrch, jejím přetažením přes fabion podlahové krytiny minimalizujeme možnost vzniku bakteriologických ložisek. Pro instalaci musí být dodrženy výrobcem doporučené postupy, jedině tak docílíme vodotěsnosti povrchu. Zákazník má na výběr paletu moderních vzorů a barev, najdou se jak možnosti pro domácnosti, tak pro koupelny ve zdravotnictví, pečovatelských centrech, sportovních či ubytovacích zařízeních.

Keramika

Keramika nabízí nepřeberné množství barevných řešení a kombinací. Jak jsme se zmínili na začátku, Češi jsou většinou konzervativní, atypická řešení se nám sice líbí, zaujmou, ale „domů přijde béžová“. Útěchou prodejců extravagantnější keramiky jsou architekti a investoři, kteří neuvažují o koupelně na „celý život“ a trendovým záležitostem se nebrání.

Jaké jsou poslední trendy v keramice? Přicházejí z oboru módy a jdou ve znamení tzv. „nového baroka“. Charakteristické jsou tmavé barvy z výraznými zlatými nebo stříbrnými dekory. Abychom zabránili nežádoucímu, až „smutečnímu“ efektu, je dobré doplnit takovou dlažbu světlými prvky. Další trend se prosazuje v podobě pokovené keramiky.

Ve specializovaných prodejnách však nenajdete pouze výstřelky poslední doby. Každý trend, který se objevil v posledních deseti letech, zanechal určité stopy a získal si své příznivce. V současné době mírně ustupuje styl „seventies“, populární v loňském roce, ale barvy jsou pořád žádané.

Odeznívá též „retro“, které dosahovalo vrcholu zhruba před deseti lety. Často se objevují kombinace keramiky, kovu a skla, příjemně působí také dřevo, ale v nabídce si vyberou i příznivci nejrůznějších dekorů. Novinkou, která proráží na trh od loňského roku, je velkoformátový materiál, válcovaný gres, o tloušťce 3 mm a rozměrech 100 x 300 cm. Jedná se o jednobarevné neprůhledné desky, někdy i s dekorem. Na rozdíl od dlaždic a obkladů klasických formátů vytvářejí celistvou plochu. Desky válcovaného gresu lze doplnit keramikou ve stejném provedení. Na podlahu se tyto desky dají použít v tloušťce 7 mm (dva díly slepené k sobě).

Pokud jde o ostatní „keramické“ možnosti pro podlahy v koupelně, v poslední době jsou asi nejpopulárnější povrchy, které imitují kámen nebo broušený beton. Klasickou glazovanou keramiku postupně vytlačuje kvalitnější keramika slinutá, která vykazuje minimální nasákavost povrchu, vysokou životnost, výborně se formátuje, takže výrobci jsou schopni dosáhnout velmi přesných rozměrů hran, což je důležité zejména při pokládce s minimálními spárami. Slinutá keramika může mít různé typy povrchů, matný, lesklý, pololesklý, povrch „hanid“, připomínající hebký satén, strukturální povrchy apod.

Preferují se větší formáty dlažby, např. 60 x 60, 45 x 90 nebo 60 x 120 cm. Mezi dlaždicemi se nechávají minimální spáry, které jsou potřebné pro dilataci. Pokud jde o skladbu podlahy v koupelně, měli bychom se řídit dvěmi zásadami: podlahou nesmí unikat vlhkost a vlhkost se nesmí v koupelně srážet. Konstrukce podlahy musí být řešena s ohledem na potřeby a podmínky konkrétní koupelny, v každém případě by pod dlažbou měl být proveden hydroizolační nátěr.

Tip odborníka

Není pravda, že do malé koupelny patří malé formáty obkladů. Malé díly prostor rozbíjejí. Pokud použijete větší formáty, získáte celistvější plochu, což vůbec nemusí být na škodu. Vše, co se vám líbí a v čem se právě vy cítíte příjemně, je dovoleno, tak odhoďte konvence a své skryté představy vypusťte na povrch. Pak si vytvořte koupelnu snů.

Netradiční sprchování

Sprchové kouty získávají již delší dobu řadu příznivců. Existuje nespočet typů, ale my přinášíme jeden, zatím v domácnostech zcela netradiční. Jedná se o sprchování přímo na podlaze, bez nutnosti kompromisu v prostorovém i výškovém uspořádání, s plynulým přechodem z mokré do suché oblasti. Jednotná podlaha koupelny vytváří estetický, ničím nerušený celek, který vypadá opravdu zajímavě. Klíčem k tomuto řešení je podlahový odtok s použitím koupelnových podlahových žlabů.

Odtokový žlab leží v jedné úrovni s podlahou a je zakryt elegantním roštem v několika různých designech, vyrobeným z korozivzdorné ušlechtilé oceli.

Díky tomuto systému lze vytvořit plynulý přechod podlahy do prostoru sprchy. Odtoková kapacita žlabu je cca 20 l za minutu, což postačuje pro většinu typů sprch. Můžeme jej umístit jak vzadu ve sprchovém prostoru, tak vpředu pod dveřmi do sprchy. Podlahové žlaby se dají použít v novostavbách i při rekonstrukcích. Seženete je v koupelnových studiích, specializovaných prodejnách a velkoobchodech s instalačním materiálem.