Něžnější koberce

Čas letí jako voda, nedávno jsme informovali o novinkách v kolekcích světových výrobců koberců na sezónu 2006 až 2007, nyní již byly představeny trendy pro rok 2008. Přehlídka celoroční píle designérů spatřila světlo světa na zimních veletrzích podlahovin, jakým je např. Domotex nebo Heimtextil.

Pojďme společně nahlédnout do budoucnosti a podívat se, jakým směrem se bude svět nejměkčích podlahových krytin ubírat. Můžeme směle prohlásit, že rok 2008 bude ve znamení velmi netradičních a překvapivých variací.

Asi největší změnu jsme zaznamenali v ústupu divokých barev k výrazným, ale decentním tónům a jejich příjemných kombinacím. Velmi moderní bude zelená, modrá, například v kombinaci s béžovými odstíny, které zmírní studený nádech těchto barev. Něžné tóny světle fialové, nevšední kombinace čokoládové a zlaté či světle hnědé s červenou představují další záležitosti, které jsou ve světě koberců na vzestupu. Dále zůstávají oblíbené černobílé kombinace s tím rozdílem, že jsou oživeny decentním barevným detailem, nejlépe v červené nebo oranžové barvě. Z minulých let najdeme v nabídce světových výrobců nesmrtelné zemité přírodní barvy, béžovou, terakotu nebo jemně oranžovou, které budou mít mezi zákazníky vždy řadu příznivců. Inspiraci přírodou můžeme objevovat také v plastických designech koberců imitující dřevo, kůru stromů, moře, mušle apod. Autonomní vzhled dodává těmto kobercům rafinované střídání různých výšek vláken, což vede až k vytvoření 3D efektů.

Zajímavý je také vývoj vzorů. V současné době se na módním vrcholu nacházejí barokní vzory v klasických designech, decentní barvy s výrazným vzorem. V roce 2008 se tento trend přesune do sféry folklorní. Na kobercích se budou objevovat motivy, jaké známe z nejrůznějších lidových krojů, krajek, háčkovaných šátků a bohatě zdobených výšivek. Najdeme mezi nimi květiny, ptáky, zvířátka, kroužky apod. Na bílém nebo černém podkladu budou barevně jakoby vyšité nejrůznější podoby těchto vzorů. Barvy výšivek samozřejmě odpovídají zalíbení lidových tvůrců v optimistické červené, jasně modré nebo tyrkysové, velmi zajímavě působí také koberec s bílým podkladem a designem černé krajky. Inspiraci hledali designéři v různých kulturách, slovanské, berberské či marocké, která je charakteristická geometrickými tvary, zejména kosočtverci, a zemitými barvami.

Zcela nově se na trhu objevily koberce, jejichž základ tvoří hrubá tkanina denim, do které je vytkaný plastický motiv.

Dalším rysem, který jsme zaznamenali, je důraz na vysokou kvalitu materiálů a touha po materiálech stoprocentně přírodních. Viskózu nahrazuje hedvábí, akryl ustupuje, do popředí se dostává vlna, vysoce exkluzivní záležitost představuje kombinace vlny, hedvábí a

Dalším rysem, který jsme zaznamenali, je důraz na vysokou kvalitu materiálů a touha po materiálech stoprocentně přírodních. Viskózu nahrazuje hedvábí, akryl ustupuje, do popředí se dostává vlna, vysoce exkluzivní záležitost představuje kombinace vlny, hedvábí a konopí. Více se vyrábějí uzlíčkové koberce ručně vázané v Nepálu, jejichž kvalita se odvíjí od počtu uzlíků na cm2. Ve standardní nabídce specializovaných prodejen najdete koberce se 60 uzlíky na 1 cm2, počet uzlíků však může dosahovat až dvou set. Čím více uzlíků, tím je koberec hustší a vlas nižší.

Možná vás bude zajímat, jakými motty se řídili designéři při navrhování současných trendů a novinek, které se objeví v sezóně 2008. Zde jsou některá z nich: poetika, romantika, tradice, elegance, příroda, kvalita, konzervativizmus, městský život, umění a řemeslo, vztah k hodnotám, divadlo, literatura.