Když jde hlava kolem

Při rozhodování, jakou podlahu zvolit do svého interiéru, stojí dnes zákazníci před mnoha možnostmi, ze kterých mohou vybírat. Leckdy to pro ně není vůbec jednoduché, protože orientovat se na trhu s tak atraktivní a rozmanitou nabídkou dokáží jen odborníci. Podlaha, to už není jen nášlapná vrstva, na kterou se člověk vůbec nepodívá. Je to především důležitý účelový prvek, bez kterého by místnost nebyla místností. Podlaha je současně nedílným prvkem celkového ztvárnění a pojetí domu či bytu a také zajímavou designovou záležitostí, která dokáže podtrhnout a vyzdvihnout každý interiér. Dobrá podlaha si žádá neméně dobrou radu a vedení zkušeného odborníka, protože na podlaze to přece “celé stojí“.

„V současné době mají naši klienti v kategorii podlah možnost velkého výběru, a to jak po stránce technické, tak především estetické,“ říká Ing. arch. Alena Lexová z interiérového studia Fast. „Když si pořídíte byt s již položenou podlahou, je mnohem těžší rozhodování při volbě materiálů na nábytek a další zařizovací předměty. Ideální je mít proto předem určeno, jak si klienti představují kompletní interiér, jaké zařízení jim bude vyhovovat, kolik nábytkových solitérů, sestav nebo vestavěných skříní budou potřebovat a v podstatě také třeba to, jakou dřevinu mají rádi, zda jsou spíše konzervativní a chtějí interiér decentní, nebo jsou plni pulsující energie dnešní doby, nebojí se změn a uvítají interiér plný kontrastů, barev, světel a dalších zvláštností a neobvyklostí. Jen podle toho mohou přesně volit typ podlahy.“ Samozřejmě to nejsou všechny aspekty, kterými by se měli zákazníci řídit.

Důležité je i nasměrování domu či bytu vzhledem ke světovým stranám a tedy putování slunce po obloze, protože to, jakým způsobem ovlivní sluneční světlo celkovou světelnou atmosféru v interiéru, hraje neméně důležitou roli při výběru dekorů a barev budoucí podlahy. Také samotné prostředí určuje technické parametry podlahových materiálů. V kuchyni pravděpodobně vznikne potřeba odolnějšího materiálu než například v ložnici a podobně. „Samozřejmě své hraje při výběru podlahy také typ a vzorování podlahy. Výrazná skladba a neobvyklá barevnost podlahového materiálu přitahuje mnohem větší pozornost a může se stát v interiéru příliš dominantní, což by pravděpodobně nesplnilo nejdůležitější účel, pohodovost interiéru a jeho celkové pohodlí,“ dodává Ing. arch. Alena Lexová.

Rozhodnutí, jakou podlahu zvolit do interiéru, závisí na mnoha okolnostech. Určující je i výše financí, kterou je ochoten zákazník vložit. Když už si potom vybere, jen ztěží může novou podlahu za pár let vyměnit. Vybírat by měl proto velmi pečlivě a raději nic neuspěchat. Možností je mnoho a renomovaných firem, které s ochotou poradí, také.

Stále se objevují novinky, v poslední době například dřevěné vypalované, patinované podlahy, které snesou velmi vysokou zátěž a navíc jsou zcela netradiční a působivé. I když podlaha vypadá na první pohled jako velmi letitá, je to jen dojem a celek vytváří dokonalý kontrast s okolním prostředím. Tato podlaha je útulná, přátelská, pohodová a ladí jak s nábytkem rustikálním, tak i s neobvyklou a leckdy strohou modernou. „Myslím si, že více než starobylé kusy nábytku dokáže tato nezvyklá podoba podlahy podtrhnout nábytek moderní až veskrze minimalistický. Tak se stane, že podlaha je ústředním bodem místnosti, určuje její pulsaci i sebejistotu, s jakou se dokáže vypořádat jen opravdu kvalitní a vyzkoušený výrobek,“ říká Alena Lexová.

A jak vlastně vznikla myšlenka vyrobit masivní podlahu se starou patinou? Byla to úplná náhoda. Při výstavě firmy Ardeco Interier v Paříži měli její návštěvníci možnost si nově vyrobené masivní parkety nejen prohlédnout, ale i se po nich do sytosti projít, aby pocítili na vlastní kůži pohodlnost a mohli se kochat příjemným zážitkem. Na konci výstavy získaly parkety jedinečnou a neopakovatelnou patinu, která se dalším příchozím zákazníkům a především vystavovatelům velmi zalíbila.

A tak myšlenka vyrábět parkety opatřené povrchovou úpravou staré patiny byla na světě. Firma následně vymyslela zcela unikátní postup dosažení efektu předčasného zestárnutí podlah a rozjela jejich prodej po celé Evropě. Masivní patinované parkety dnes krášlí interiéry mnoha evropských hotelů, sídel a zámků a zájem o tento unikátní produkt stále stoupá i v České republice. „S firmou, která patinované, vypalované podlahy vyrábí, začalo naše studio Fast úzce spolupracovat a podlahu jsme mimo jiné představili v rámci akce Design blok. Zařídili jsme byt, ve kterém jsme v reálu podlahu předvedli. Byl vybaven moderním minimalistickým nábytkem v přímém kontrastu s nábytkem v působivém, koloniálním stylu, a to celé podtrhovala exkluzivní patinovaná dřevěná podlaha. Takto vytvořenou neobvyklou expozicí prošlo několik tisíc lidí a podlaha se starodávným efektem patiny zůstala přesto netknuta,“ konstatuje Ing. arch. Alena Lexová. A tak další volbou, pro kterou se mohou zákazníci při výběru podlahy rozhodnout, může být i zatím netradiční styl dřevěné podlahy, který podle všeho čeká ještě dlouhá a úspěšná budoucnost.