Dary stromů a vynalézaví lidé

Kachny, kachny, kachny.. Vzpomínáte na onu scénu z cimrmanovského filmu Rozpuštěný a vypuštěný? Při sledování současných trendů v oboru dřevěných podlah by se toto konstatování dalo parafrázovat jako Prkna, prkna, prkna.. Široká i úzká, dlouhá i krátká, z evropských i exotických dřevin, často s rozmanitými povrchovými úpravami kartáčováním, bělením, škrábáním, s matovým vzhledem, ať už olejovaná, nebo lakovaná. Převládá tmavá barevnost tropického dřeva nebo termizovaného či mořeného dřeva evropského. Na vzestupu je historizující styl, který kromě letitého vzhledu prkenných podlah přináší i kazetové vzory, intarzie. Na lednových veletrzích v Hannoveru a Mnichově jsme zaznamenali, jaké novinky pro letošní rok přichystali jednotliví výrobci.

Rakouská značka Admonter představila v duchu starých dobrých časů novou kolekci Antico s třívrstvou konstrukcí. Ručně tříděné díly procházejí speciálními úpravami, jako je zabarvení, zvýraznění struktury dřeva, částečně ruční úprava hran, nahodilé rýhování, a získávají trojrozměrný vzhled staré prkenné podlahy. V nabídce je deset barevných tónů v dřevinách dub, jasan, modřín, tropická robinie, podlahy jsou vhodné pro podlahové topení. Kolekce tmavých podlah Admonter Mocca se rozšiřuje o dva typy louhovaného dubu.Vkartáčování bílého oleje vytváří v jejich povrchu kontrastní kresbu. Program doplňuje modřín se zvláštním hnědým tónem, kterého je možné dosáhnout jen u jehličnatých dřevin.

Základní výrobní program, selské podlahy Admonter Naturboden, zahrnuje přes dvacet dřevin a více než šedesát barevných variant s různými povrchovými úpravami. Novinkami jsou louhované dřeviny v linii Classic, rustikální modřín a linie XXLong s délkou dílů téměř pět metrů.

Amorim je známý především produkcí korkových podlah Wicanders. Na vloni představenou velmi odolnou povrchovou úpravu svých výrobků (Xtreme, třída odolnosti 31) letos navázal ještě odolnější, která vydrží více než vinylové fólie. Kromě vysoké otěruvzdornosti vytváří přirozený matový vzhled podlahy podtrhující strukturu dřeva nebo korku při zachování pružnosti. HPS, neboli High Performance Surface, využívá nanotechnologie, a podlaha s touto úpravou je vhodná pro velká zatížení např. v supermarketech, školách, kancelářích (třída odolnosti 33 pro objekty a 42 pro průmysl). Nepatrné nanočástice na povrchu nejsou viditelné (jeden nanometr je miliardtina metru) a přitom kromě ochrany povrchu zajišťují i protikluznost a nevyžadují speciální údržbu. Nová povrchová úprava od března nahradí vinyl na podlahových krytinách Wicanders. Jako odpověď na poptávku zákazníků po originálních podlahách představil Amorim dvě exkluzivní korkové podlahy, President a Royal, s ručně tříděnou nášlapnou vrstvou korku v přírodní barvě i v deseti jemných barevných odstínech.

Na šedesát typů třívrstvých parket vyrábí ve svém moderními technologiemi vybaveném závodě polská společnost Baltic Wood. Certifikované podlahy s přesným zámkovým systémem Baltic Loc mají dvojí design, prkna a třípásový vzor. Pro rok 2007 rozšířily sortiment Baltic Floor mořené typy dub coffee, krémový a antique, jasan krémový a skořicový, buk čokoládový, plus nové povrchové úpravy: tmavý nebo bílý olej pro dub a matový lak. Technologie moření dodává dřevu zajímavou barevnost a harmonické odstíny.

Výhody masivu a vícevrstvých parket spojuje značka Bergland. Třívrstvá robustní konstrukce z masivního dřeva jednoho typu vyniká stabilitou, podlahu lze pokládat jako plovoucí i celoplošně lepit. Letos se sortiment rozšiřuje mj. o možnost kombinovat vzory selských prken a rybí kosti v dřevinách kouřený dub, bílý dub a bílý javor s povrchovou úpravou olej – vosk. Nabídku doplňují další dřeviny, jako je hrušeň, ořech, jilm, kartáčovaný dub, pařený a kartáčovaný jasan.

Spojení dřeva a vody jako výzvu přijal Boxler. Vloni představil exkluzivní teakovou podlahu Castellana upravenou pro extrémní podmínky bazénů a lázní, která se setkala takovým zájmem, že téma lázeňské architektury se dřevem dále rozvíjí např. v nábytku, podlahách z ručně hoblovaných prken nebo mozaikových čtverců z americké třešně, ořechu, kanadského javoru, využívá i staré dubové dřevo. V expozici Boxler byla mj. k vidění dřevěná vana na rustikální podlaze ze starého dubového dřeva. Královskou disciplínou jsou materiály pro interiéry jachet. K dalším novinkám patří rozšíření řady Landhausdiele 400 o olejovaný smrk a modřín nebo kouřený dub ve formátech Stabeco a Quadeco, které umožňují vytvářet různé vzory.

Německý Gründorf se chlubí „nejrychlejším zámkovým spojem na světě“ Click´n Fix-Plus. Pero z pružné hmoty v něm funguje jako zámek ve dveřích, při zaklapnutí se zasune do drážky a spoj uzamkne. Pokládku urychlují přes dva metry dlouhé a dvacet centimetrů široké dílce třívrstvé podlahy avantgarde, která se letos obohatila o osm nových dřevin, mj. o bambus karamel a zebrano.

Jinou inovaci pokládky, předlepené parkety ComforTec, představil Hamberger. Lepidlo nanesené ve výrobě na spodní stranu parket urychluje dobu pokládky o polovinu a výrazně práci zjednodušuje.

Loňská novinka se značkou Haro, dřevěná podlaha s vzhledem a strukturou kamene Celenio, získala další vzory. Athos upoutá přirozenou barevností mramoru a dalších přírodních kamenů, Taurus má vzhled a strukturu kůže. Celenio se vyrábí patentovanou technologií z dřevěné hmoty Harolith a lze je pokládat plovoucím způsobem i lepením. Hamberger je velký výrobce a tomu odpovídá i nepřeberné množství dřevin a vzorů v jeho sortimentu.

Letos přibyly mj. hnědočerný nubijský dub, dvanáct dřevin ve vzoru lodní paluby nebo bělený jasan arctic.

Širší nabídku dřevin přináší i značka Hoco. Její dvouvrstvé parkety umožňují vytvářet libovolné vzory a kombinace, protože se kromě základního rozměru 49 x 7 cm dodávají i v kratších a delších variantách a s rozmanitými povrchovými úpravami, včetně stále oblíbenějšího olejování. Sortiment kompletuje výběr lišt, schodových prvků a dalších doplňků.

Kromě evropské produkce se na veletrzích bylo možné setkat i se zámořskými specialitami. Například největší americký výrobce masivních intarzovaných kazet, Mullican Flooring, vystavoval v Hannoveru svou kolekci „zámeckých podlah“ Chatelaine. Ručně zpracované výrobky se sametovým povrchem kombinují ušlechtilé dřeviny a dodávají se ve čtyřech rozměrech.

Belgické dýhované podlahy Par-ky přichystají každý rok nová překvapení. Tím hlavním je letos řada Silencioso s výbornými akustickými vlastnostmi. Základ tvoří masivní vodě odolná 12mm HDF deska, na níž je nalepená dýha z kvalitního dřeva chráněná osmi vrstvami laku. Vespod je přidaná 2mm vrstva korku. Výběr dřevin sahá od klasických po exkluzivní, jako je „kožený strom“ imbuia, muirapiranga, black fraké, růžové dřevo, eben macassar. Díky technologii dýhování jsou pro podlahy dostupné i dřeviny, které klasickým způsobem využít nelze, a podlahy jsou přitom trvanlivé, nenáročné na údržbu.

Nové koncepty, nové dřeviny, nové výrobky představil Tarkett. Individuální vzhled podlahy a současně finanční úspory přináší Thermo koncept, olejování dřevěné podlahy po pokládce. Olej, který mění odstín dřeva a současně je chrání, rychle zaschne. Není třeba místnost vystěhovat a i údržba je levnější. Koncept Msasa je odpovědí Tarkettu na potřebu ochrany tropických lesů před drancováním při současné oblibě exotických dřevin. Exkluzivní smlouva s mozambickou společností LevasFlor je pro Tarkett zdrojem vysoce kvalitního dřeva msasa s certifikací FSC. Msasa se vlastnostmi a tvrdostí podobá teaku, má světle hnědou, medovou barvu.

Sortiment dřevěných podlah Tarkett prošel vloni velkými změnami – od zesílení nášlapné vrstvy po zavedení tepelně upravených dřevin a matové povrchové úpravy. Další inovace čekají jednotlivé kolekce i letos. V Easy Living přibyde eben, bílý javor a bambus, kolekci Modern Home doplní kakaová bříza a msasa.

Timeless, neboli nadčasová – tak nazval svou novou kolekci rakouský výrobce Vito. Povrch těchto vícevrstvých podlah tvoří kartáčované dřevo s mnohonásobnou úpravou olejem, který penetruje hluboko do materiálu. Podlaha nevyžaduje profesionální pokládku a k jejím vlastnostem patří pocit tepla, možnost dřeva dýchat, antistatičnost a odolnost. Vyrábí se i s historizujícím poškrábaným vzhledem.

Naše rychlá procházka zdaleka nevyčerpala vše, co bylo v oboru dřevěných a korkových podlah na veletrzích k vidění. Další desítky expozic evropských i asijských firem, to jsou v malých obměnách nové a nové varianty současných trendů, od ručně zpracovávaných exkluzivních podlah po jednodušší vícevrstvé. Vybrat si může každý, ale není to snadné.